Napjainkban minden fórumon hallani, hogy az aszpartam is felkerült a lehetséges rákkeltő anyagok listájára. Ez a lépés nagyon fontos az egészséges életmódra törekvők, a cukorbetegségben vagy inzulinrezisztenciában szenvedők illetve a diétázók körében, hiszen az aszpartam egy igen elterjedt helyettesítője a cukornak. 

 

Mi is az aszpartam?

Az aszpartám egy mesterséges édesítőszer. Kémiailag dipeptid származék, ami L-aszparaginsavból és L-fenil-alaninból állítható elő.

Az 1970-es évek óta igen széles körben alkalmazzák az élelmiszeriparban. 180x édesebb mint a sima fehér cukor de nincs benne kalória. Széles körben elterjedt, mintegy 6000 élelmiszerben az alap édesítőszer lett az elmúlt évek során – cukorkák, rágók, üdítők, kekszek, szószok, stb…

Mi ez a lista amelyen szerepel az aszpartam? 

Az egészségügyi világszervezet, a WHO minden évben kiadja azt a listát, amelyet a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség állít össze, a rákkeltő anyagokról.

Most újabb elemekkel bővítették ezt a listát, amire az egyik legtöbbet fogyasztott édesítő, az aszpartam is felkerült.  

A lista négy csoportra osztja a vizsgált anyagokat: 

1, – rákkeltőek (például a dohányzás, az alkohol, HPV kórokozói, ionizáló sugárzás)

2,A – valószínűleg rákkeltőek (vörös hús, levegőszennyezés, bő zsírban sütés)

2,B – lehetségesen rákkeltőek (progeszteron tartalmú fogamzásgátlók, mobiltelefon, és ide kerül hamarosan az aszpartám, az aloe vera, az erdei páfrány, az ázsiai savanyított zöldségek és a benzin),

3, – bizonyíték híján nem minősíthetőek rákkeltőnek (érzéstelenítők, kávé, paracetamol, hajfestékek)

 
Mivel édesíthetünk ami természetes, nulla kalóriás és nincs a listán?

Erre jelenleg egyetlen könnyen beszerezhető helyettesítőt találunk, ez pedig a stevia, melyet a sztevia nevű növényből állítanak elő. Leveleit használják édesítésre, 300x édesebb mint a cukor.

Sajnos nagyobb mennyiségben keserű ízt okozésnem karamellizálható.
Ide tartozik még a nehezebben beszerezhető édesgyökér és a szerzetes gyümölcs.

Természetes, de kalóriát tartalmazó édesítők:

Első a sorban a méz. Utána jönnek a könnyen beszerezhető és kiváló helyettesítők: agave szirup, juharszirup, kókuszvirág cukor, banán, almapüré, datolya illetve a cukoralkoholok. 

Mik a cukoralkoholok?

Ezek a természetben is megtalálható, ugyanakkor mesterségesen is előállított anyagok, melyek szénhidrátok redukciójából képződő többértékű alkoholok. Könnyen beilleszthetők a diétába, lassú felszívódású szénhidrátok – lassan emelik meg a vércukor szintet -, nem roncsolják a fogakat és sokkal kevesebb kalóriát tartalmaznak mint a cukor. Ennenben mellékhatásokkal rendelkeznek, áruk magasabb és nem karamellizálódnak. A legnépszerűbb cukoralkoholok közé tartozik a szorbit, a mannit, az eritrit, a xilit és a maltit.

Szorbit: sok gyümölcsben megtalálható, ám mesterségesen is előállítják kukoricakeményítőből. Általában szacharinnal keverik mert édesítő ereje kicsi. Magas energia tartalma miatt fogyókúrázóknak nem ajánlott, hasmenést és hasgörcsöket okozhat. A korszerű diétás ajánlások nem javasolják.

Mannit: A természetben megtalálható algákban, zuzmókban, mesterségesen gyümölcscukorból állítják elő. Igen lassan szívódik fel a vékonybélben, de hasmenést és hasgörcsöket okozhat. Élelmiszeripar használja általában, kalória tartalma szinte 0.

Eritrit: A természetben, gyümölcsökben és gombában fordul elő, mesterségesen a cukor erjesztésével állítják elő. A vékonybélben teljesen felszívódik, így kisebb mennyiségben hashajtó hatása gyakorlatilag nincs, de nagy mennyiségben megviseli a beleket. Kalória tartalma szinte 0.

Xilit: Mesterségesen kukoricarostból állítják elő. Nagyobb mennyiségben hasmenést okozhat. Alacsony a glikémiás indexe- azaz lassabban emeli a vércukorszintet. Kalória tartalma 40%kkal kevesebb mint a cukornak.

Maltit: a cukoralkoholok közül az egyik legédesebb, így kevesebbet kell belőle használni, mint a többiek esetében. Hasmenést okozhat, glikémiás indexe szinte 0.

Eritrit: természetes cukoralkohol, erjesztéssel állítják elő, kevésbé édes mint a cukor. Nagyobb mennyiségben hasmenést okozhat. Glikémiás indexe szinte 0.

Mi a legfontosabb az édesítésnél?

A mérték!
Használhatunk bármilyen helyettesítőt, ha túlzásba visszük, épp úgy árthatunk vele. Folyamatban levő kutatásokat találhatunk a mesterséges édesítőszerek inzulinra gyakorolt hatásáról, a hasnyálmirigy kimerülésre gyakorolt hatásukról, a bélrendszerre gyakorolt hatásukról is.

Ismét, a végső konklúzió az, hogy ami természetes forrásból származik és mértékkel, egyénre szabva fogyasztunk – az bizonyosan egészségmegőrző hatással bír!

 

Személyre szabott dietetikai tanácsadás, mintaétrend összeállítással a NaturMed magánrendelőiben!  Az állapotfelméréshez, és a konzultációhoz előzetes időpontfoglalás szükséges!